Voetbal in tijden van corona: het tweede-kansen-toernooi

Een interview met Fred Grens in de voetbaltrainer:

De beperkingen vanuit de overheid zorgen ervoor dat de amateurcompetities stil zijn komen te liggen. Er kunnen alleen wedstrijden worden gespeeld tussen teams van dezelfde vereniging. Iedere club pakt dat op z’n eigen manier op. Zo is er bij SV Den Hoorn het tweede-kansen-toernooi in het leven geroepen. Fred Grens (Coördinator jeugd) vertelt daar meer over.

Alle teams laten voetballen
‘Na het besluit van de overheid om de competities stil te leggen, zijn we op zoek gegaan naar een manier om ervoor te zorgen dat alle teams konden voetballen. Dat was het belangrijkste uitgangspunt. We hebben de teams ingedeeld in poules van vier. Daarbij hebben we geprobeerd om het niveau van de teams zo dicht mogelijk bij elkaar te houden. Al ontkom je niet aan niveauverschillen met alleen maar teams van dezelfde vereniging. Om ervoor te zorgen dat de wedstrijd voor beide teams zo uitdagend mogelijk blijft, hebben we het tweede-kansen-toernooi bedacht.’

Uitdaging om te verbeteren
‘Het tweede-kansen-toernooi werkt als volgt: per helft worden twee punten verdeeld. Het team dat de eerste helft wint, krijgt twee punten. Een gelijke stand levert voor beide teams één punt op. Na de rust begint de wedstrijd weer op 0-0. Voor beide teams is er de uitdaging om zich te verbeteren ten opzichte van de eerste helft. Het team dat zich in de tweede helft heeft verbeterd ontvangt twee punten. Als het doelpunten verschil in de tweede helft hetzelfde is als in de eerste helft, ontvangen beide teams één punt. Stel dat Team A in de eerste helft met 4-1 voorstaat tegen Team B. Dan ontvangt Team A twee punten. Als Team A vervolgens de tweede helft met 3-1 wint, heeft Team B zich verbeterd. De twee punten van de tweede helft gaan dan naar Team B. Daardoor wordt het zwakkere team uitgedaagd om het beter te doen in de tweede helft. Op die manier hebben we geprobeerd een oplossing te vinden voor de onvermijdelijke niveauverschillen binnen een club. Zo kunnen we ook de eerste teams van elke lichting erbij betrekken. Deze opzet leent zich minder voor de jongere jeugd: zij houden zich minder bezig met de tussenstand. Vandaar dat we dit hebben georganiseerd voor de teams vanaf de onder 11.’